Kako dobro zaščito si lahko obetamo v primeru registracije blagovne znamke v Sloveniji? Ta postopek ponuja zaščito blagovne znamke pred morebitnimi zlorabami in na papirju določa pravice imetnika, v praksi pa je stanje pogosto nekoliko drugačno. O tem se je pametno pozanimati že pred registracijo znamke. Predvsem je treba ugotoviti, kaj lahko ukrenemo v primeru kršitev blagovne znamke, saj ravno za ta primer zaščita sploh velja.
Kazalo vsebine
Registracija blagovne znamke v Sloveniji
Postopek registracije znamke je pri nas precej enostaven in tudi relativno poceni, kar pomeni, da bodo to zaščito lahko pridobili tudi tisti, ki se s svojimi finančnimi sredstvi sicer morda ne morejo kosati z večjimi konkurenčnimi podjetji. To ustvarja določeno enakopravnost na konkurenčnem trgu, se pa razlike pokažejo pri uveljavljanju pridobljenih pravic.
Ugotavljanje kršitev blagovne znamke
Urad za intelektualno lastnino ne ne prevzema odgovornosti in tudi nima pristojnosti za ugotavljanje morebitnih kršitev pridobljenih pravic. To pomeni, da je vsak imetnik sam odgovoren za ugotavljanje morebitnih kršitev in za postopanje v primeru, da so kršitve odkrite. Potem pa se bo treba obrniti na pristojen organ, odvisno od tega, za kakšno kršitev pravzaprav gre. Urad za intelektualno lastnino sicer lahko pomaga, ukrepajo pa carinski organi, tržni inšpektorat in seveda policijska uprava oziroma uprava kriminalistične policije.
Ukrepi pri kršitvah
Registracija blagovne znamke v Sloveniji imetniku ponuja možnost ukrepov v primeru ugotovljenih kršitev. Na voljo so različni civilni, kazenski in upravni ukrepi, spet odvisno od tega, v kakšnih okoliščinah je ugotovljena kršitev blagovne znamke. V vsakem primeru pa se takoj prepreči nadaljnja zloraba zaščitene blagovne znamke, običajno se tudi uniči blago oziroma materiali, ki so vključeni v kršitev. Lahko se zahteva tudi povrnitev škode, če je to možno ugotoviti.
Kazenske ukrepe določa kazenski zakonik, ki navaja različna kazniva dejanja na področju intelektualne lastnine. Upravni ukrepi pa so določeni pri carinskih organih in tržnem inšpektoratu.